Python – instalacja środowiska

Aby móc uruchomić programy napisane w Pythonie wystarczy nam IDLE . Możemy  w nim pisać także proste programy jednak nie będziemy mieli takich udogodnień jak podpowiadanie i sprawdzanie składni.

python2
Konsola Pythona

IDLE Pythona pobierzemy z strony: www.python.org/downloads/

Na stronie downloads ukażą nam się rożne wersje Pythona, naturalną rzeczą było by zainstalowanie najnowszej wersji… jednak w Pythonie kolejne wersje nie zawsze są kompatybilne z wersją poprzednią. Nie wszystkie biblioteki oraz składnia kodu może działać poprawnie. Bezpiecznym rozwiązaniem jest pobranie wersji 2.7 ( dużo jest literatury do tego wydania ) lub wersje 3.4 która ma trochę inny sposób pisania kodu. w tym tutorialu będziemy opierać się na wersji 3.4 i nie będziemy zajmować się wygaszaną linią Python 2.x

Po pobraniu i zainstalowaniu IDLE Pythona ( klikamy ciągle dalej ), należy zainstalować środowisko w którym będziemy pisać programy. Moim ulubionym jest Pycharm do pobrania z strony https://www.jetbrains.com/pycharm/download/#section=windows . Na stronie wybieramy darmową wersję – Community.

python1
środowisko PyCharm

Po zainstalowaniu Pycharm , pozostało nam zainstalować bazę MySQL aby mieć gdzie gromadzić dane zebrane przy  pomocy Pythona. Ten punkt możesz pominąć i powrócić do niego w momencie jak zaczniemy operować na bazach danych.

MySQL wybieramy w wersji Community, zalecam z zainstalowanie wersji dewelopers. otrzymamy Workbencha dzięki któremu będziemy mogli łatwo zarządzać bazami danych, podglądać wartości oraz monitorować obciążenie systemu. Wersję community można pobrać z tego linka https://dev.mysql.com/downloads/installer/ .

Jedna bardzo ważna uwaga, instalując MySQL należy wybrać: Python Driver for MySQL (Connector/Python) w sekcji Connectors . Dzięki temu sterownikowi Python będzie mógł połączyć się z bazą danych. Pozostałe sterowniki możemy dodać według uznania może kiedyś będziecie chcieli programować w innym języku to sterowniki będą gotowe.

Interesujące nas komponenty przerzucamy strzałkami na prawą stronę a następnie klikamy next:

instalacja_mysql
Instalacja MySQL, wybrane komponenty przerzucamy strzałkami na prawą stronę

Na samym końcu instalacji będzie trzeba podać hasła do konta root bazy danych, hasło warto sobie gdzieś zapisać ponieważ jeszcze się przyda.

Po instalacji wyżej wymienionych komponentów mamy gotowe środowisko programistyczne i możemy zacząć pisać pierwsze programy

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s